شاخص موفقیت ۲.۵.۴ – فعال‌سازی ژست‌های حرکتی دست

شاخص «فعال‌سازی ژست‌های حرکتی دست (Motion Actuation)»، ناظر بر این نکته است که عملکرد‌هایی که از طریق ژست‌های دستی انجام می‌شوند، باید از طریق رابط کاربری هم در دسترس باشند و امکان غیر‌فعال کردن آن‌ها هم وجود داشته باشد.

توضیحات

در جایی که ژست‌های دستی (مثلاً تکان دادن یا کج کردن دستگاه لمسی) به عنوان نشان‌گر سیستم عملکرد‌ها را کنترل می‌کنند، لازم است امکانی هم برای برخی از کاربران در نظر گرفته شود که بتوانند آن عملکرد‌ها را به کمک یک رابط استاندارد‌تر کنترل کنند. کاربران دارای اختلالات حرکتی ممکن است نتوانند این قبیل حرکت‌ها را به‌درستی انجام دهند به‌همین‌خاطر در تعامل با این نوع از کنترل‌ها با مشکل مواجه می‌شوند.

همچنین برخی کاربران ممکن است به دلیل لرزش یا سایر اختلالات حرکتی (Tremors or other motor impairments) به طور تصادفی از عملکرد وابسته به ژست‌های دستی کنترل‌ها استفاده کنند و بنابراین، باید راهی برای خاموش کردن عملکرد‌های حرکتی وابسته به ژست‌های دست و انگشتان در نظر گرفته شود.

روش صحیح انطباق با شاخص موفقیت «فعال‌سازی ژست‌های حرکتی دست»

 • اطمینان حاصل کنید کاربران، قادرند کنترل‌های مبتنی بر ژست‌های دستی و جابجایی دستگاه لمسی را فعال یا غیر‌فعال کنند.
 • برای کنترل ژست‌های دستی و انگشتی از یک جزء یکپارچه با عملکرد ثابت در اینترفیس مانند کلید با برچسب واضح و مناسب عملکرد آن، در بالا یا پایین صفحه استفاده کنید.

موارد استثنا

 • در جایی که ژست دستی مبتی بر حرکت، از طریق یک رابط کاربری دسترسی‌پذیر، عملکردی را صورت می‌دهد که فناوری‌های کمکی کاربران از آن پشتیبانی می‌کند. و
  • این فناوری به‌طور گسترده‌ای پشتیبانی می‌شود (نظیر HTML)؛ یا
  • یک پلاگین عمومی و سهل‌الوصول، از این فناوری پشتیبانی می‌کند؛ یا
  • محتوا در یک شبکه یا محیط کاملاً بسته و در جایی قرار دارد که عامل کاربری مورد‌نیاز (User agent)، در دسترس است؛ یا
  • عامل‌های کاربری (User agent) که از این تکنولوژی پشتیبانی می‌کنند، با هزینه یکسان و به‌راحتی در دسترس کاربران با و یا بدون ناتوانی قرار دارند.
 • در جایی که در یک عملکرد، وجود ژست حرکتی ضروری است (مثلاً یک گام‌شمار که از حرکت برای تخمین مصافت استفاده می‌کند).

نکته‌ها

کاری به موارد استثنا نداشته باشید و به فراهم کردن رابط کاربری جایگزین و قابلیت غیر‌فعال کردن کنترل‌های مبتی بر ژست‌های حرکتی دست، پایبند باشید.

بهتر است لینک‌های زیر را ببینید: 

پدیدآورندگان:

مترجم: امید هاشمی
ویراستار فنی: آرتا مکبری
ویراستار فنی دوم: حسین شرفی