برای رعایت شاخص «ناوبری یکپارچه (Consistent Navigation)»، لازم است منو‌ها و سایر کنترل‌های استاندارد، به‌گونه‌ای یکپارچه جانمایی شوند.

توضیحات

این روز‌ها وقتی از یک وب‌سایت بازدید می‌کنید، به‌طور طبیعی انتظار دارید منوی اصلی به سهولت قابل مشاهده باشد و الگوی جانمایی آن هم در تمام صفحات آن وب‌سایت، مشابه باشد. طراحان وب خوب می‌دانند که رعایت یکپارچگی در طراحی منو‌ها به کاربران امکان می‌دهد در میان صفحات وب‌سایت‌ها حرکت کنند.

ناوبری یکپارچه برای کسانی مفید است که در جابجا شدن میان صفحات با مشکل مواجه می‌شوند و بیشتر از سایرین مسیر خود را گم می‌کنند. بیشترین بهره را آن دسته از کاربرانتان خواهند برد که به دلیل اختلالات بینایی به ناوبری فضایی متکی هستند یا برای درک ساختار وب‌سایت شما به راهنمایی بیشتری احتیاج دارند. ناوبری فضایی به آن روش از پیمایش صفحات دیجیتالی می‌گویند که با چند کلید جهت‌دار ( ↑, ↓,, ← :Arrow keys)، تب (Tab ↹) و شیفت (⇧ Shift) روی عناصر قابل فوکوس صفحه مانند لینک‌های اینترنتی، کنترل‌های فرم و کلید‌ها انجام می‌شود.

این یکپارچگی همچنین کنترل‌های استاندارد وب‌سایت شما را هم شامل می‌شود. مواردی مانند کادر جستجو یا لینک «پرش به محتوا». از یک الگوی ثابت برای جانمایی عناصر اصلی استفاده کنید و آن‌ها را در هیچ‌یک از صفحات، جابجا نکنید.

روش انطباق با شاخص «ناوبری یکپارچه»

  • منو‌های ناوبری را در همهٔ صفحات، در یک مکان مشخص قرار دهید. و
  • ترتیب چینش گزینه‌های منوی ناوبری را در همهٔ صفحات یکسان نگه دارید. و
  • برای سایر عناصر استاندارد (نظیر کادر جستجو) هم الگویی در نظر بگیرید که در تمام صفحات وب‌سایت تکرار شود.

نکته‌ها

استفاده از یک قالب استاندارد برای وب‌سایتتان، مسیر شما را برای رعایت این دستور‌العمل، تسهیل خواهد کرد.

بهتر است لینک‌های زیر را ببینید: 

پدیدآورندگان:

مترجم: امید هاشمی
ویراستار فنی: آرتا مکبری
ویراستار فنی دوم: حسین شرفی