این شاخص ناظر بر آن است که تمامی عملکرد‌های وب‌سایت، بدون هیچ استثنا باید از طریق صفحه‌کلید در دسترس باشد.

توضیحات

کاربران دارای اختلال بینایی یا حرکتی ممکن است وب‌سایت شما را فقط با استفاده از صفحه‌کلید خود یا به مدد فناوری کمکی که تعاملی شبیه به صفحه‌کلید با وب‌سایتتان برقرار می‌کند، پیمایش کنند.

روش صحیح انطباق با شاخص موفقیت «صفحه‌کلید»

  • اطمینان حاصل کنید که کاربران، فقط با یک صفحه‌کلید به تمامی اجزای وب سایت دسترسی دارند.
  • اطمینان حاصل کنید که برای فرمان‌های صفحه‌کلید، زمان‌بندی خاصی در نظر گرفته نشده است (مثلاً نگه داشتن کلید Enter به مدت سه ثانیه، برای ثبت فرم).

نکته‌ها

این شاخص، با حذف استثنا‌های شاخص ۲.۱.۱ – صفحه‌کلید، محقق خواهد شد.

یک راه برای آزمایش وب‌سایتتان این است که موس را از کامپیوتر جدا کنید و سعی کنید همه کار‌ها را به کمک صفحه‌کلید انجام دهید. از حجم کار‌هایی که قادر به انجامش نیستید، شگفت‌زده خواهید شد.

مطمئن شوید هیچ عملکردی در وب‌سایت شما نیاز به ورود فرمان‌های زمان‌بندی شده ندارد (مثلاً دو بار فشردن Enter در مدت دو ثانیه).

از تخصیص «میانبر دسترسی» (اختصاص دادن یک کلید میانبر به لینک‌های ناوبری) و همچنین ایجاد فرمان‌های صفحه‌کلید در صفحات بپرهیزید؛ چرا که ممکن است موجب تداخل در عملکرد فناوری‌های کمکی شود.

اگر چیزی دارید که طبیعتاً نمی‌توان آن را با صفحه‌کلید کنترل کرد (نظیر یک نرم‌افزار آزمایش موس یا یک بازی)، از اینکه راهی برای متناسب‌سازی آن نمی‌یابید، دستپاچه نشوید و تمرکزتان را بر روی ایجاد دسترسی‌پذیری در سایر بخش‌های وب‌سایتتان بگذارید. 

بهتر است لینک‌های زیر را ببینید: 

پدیدآورندگان:

مترجم: امید هاشمی
ویراستار فنی: آرتا مکبری
ویراستار فنی دوم: حسین شرفی