اُپن‌اِی‌آی، یک آزمایشگاه تحقیقاتیِ هوش مصنوعی

اُپن‌اِی‌آی یک آزمایشگاه تحقیقاتیِ هوش مصنوعی است که به ترویج و توسعهٔ هوش مصنوعی بشردوستانه اختصاص دارد. OpenAI در سال ۲۰۱۵ توسط ایلان ماسک و سام آلتمن تاسیس شد. این استارتاپ در سال ۲۰۱۸ یک میلیارد دلار سرمایه‌گذاری از شرکت مایکروسافت‌ دریافت کرد.

اُپن‌اِی‌آی تا حدی به دلیل ترس بنیانگذاران از فاجعه احتمالی در نتیجه سهل‌انگاری و سوء‌استفاده از هوش مصنوعی چندمنظوره، ایجاد شد. این شرکت توجهٔ ویژه‌ای به پیشرفت‌های اساسی در هوش مصنوعی و قابلیت های آن، در بلندمدت دارد.

آن‌طور‌که لابراتوآر تحقیقاتی OpenAI اذعان می‌کند قصد این شرکت، کار بر روی هوش مصنوعی عمومی و ایمن به‌نفع بشریت است که ما نمود آن را در همکاری آزادانه این آزمایشگاه با سایر سازمان‌ها و افراد باید باور کنیم. همچنین ادعا شده است که تحقیقات و پتنت‌های (حق ثبت اختراع) ساخته‌شده توسط این شرکت باید برای عموم باز بماند مگر اینکه تأثیر منفی روی امنیت بشریت بگذارد.

در متن‌های توصیفی این پروژه روی انسان دوستانه‌بودن آن شدیداً تاکید شده است.chatGPT به‌طور مداوم در حال نظرسنجی در شبکه‌های اجتماعی ، خصوصاً لینکدین برای سنجدین افکار پیرامون خود است. البته این رفتار بیم سازندگان GPT-3 را از جو‌ عمومی علیه خود یا تشدید ناخواستهٔ «هوش‌مصنوعی‌هراسی» را نمایان می‌کند. قدری جلوتر، منطقی بودن این هراس را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

بنیانگذار OpenAI ایلان ماسک یکبار در یک مصاحبه گفت: «بهترین کاری که باید انجام داد برای اطمینان از خوب بودن آینده چیست؟ ما می‌توانیم در حاشیه باشیم یا می‌توانیم مقررات نظارتی را تشویق و تقویت کنیم یا می‌توانیم با افرادی که عمیقاً به توسعهٔ هوش مصنوعی اهمیت می‌دهند مشارکت کنیم. راهی سودمند برای بشریت».

تصویر تولید شده با هوش‌مصنوعی تصویرسازِ میدجرنی

هزینه پردازش هوش‌مصنوعی چت‌جی‌پی‌تی چقدر است؟

چت‌جی‌پی‌تی یک ربات‌چت است که برای درک و تولید زبانی شبیه انسان از طریق پردازش زبان طبیعی (NLP) و با بهره‌گیری از تکنیک‌های یادگیری ماشین طراحی شده است. به عبارت دیگر چت‌جی‌پی‌تی یک مدل زبانی است که با هوش‌ مصنوعی GPT-3 توسط openAI توسعه داده شده است. این سیستم با توان کار با ۱۷۵ میلیارد پارامتر یادگیری ماشین، نسبت به سیستم‌های هوش مصنوعی قبلی یک جهش بزرگ محسوب می‌شود. این هوش مصنوعی بر روی سرورهای NVIDIA ® V100 Tensor Core که پیشرفته‌ترین پردازندهِ مرکز‌ِ داده را مبتی بر GPU‌های پردازش موازی دارد، آموزش داده شده است. این سرور‌ها به صورت اختصاصی برای تسریع پردازش هوش مصنوعی ساخته شده است. انرژی مصرفی برای آموزش هوش مصنوعی GPT-3 فاش نشده است اما چیزی در حدود ۹۳۶ MWh مصرف خواهد کرد. این مقدار برای برق‌رسانی یک روزه به ۳۰۶۳۲ خانوار آمریکایی کافی است. محققین تخمین می‌زنند آموزش چت‌جی‌پی‌تی روی سرور‌های NVIDIA ® A100 به پردازش ۱۰۲۴ جی‌پی‌یو به‌صورت موازی و ۳۴ روز زمان و بودجه ۴.۶ میلیون دلاری احتیاج دارد.

از اُپن‌اِی‌آی و محصول آن، چت‌جی‌پی‌تی چه کارهایی ساخته است؟

با کمک چت‌جی‌پی‌تی می‌توان با موضوع دلخواه مقاله نوشت، یک رمان نسبتاً طولانی با پارامتر‌های قابل تغییر تولید کرد، سناریوی تبلیغی یا سینمایی تولید کرد، نامه رسمی و یا دوستانه نوشت، شعر سرود و یا در ترکیب با Midjourney نقاشی کشید و یا فضای نقاشی ونگوک را به صورت عرضی و یا طولی گسترش داد و اجزایی دلخواه مانند یک صندلی یا یک سیب به آن نقاشی‌ای که در زمان خود پیشروی سبکِ پُست‌اَمپرسیونیست بود، اضافه کرد! همچنین می‌تواند فرآیند انجام یک وظیفه یا تحقیق را به شما توضیح دهد، در یک مصاحبه شغلی برای پاسخ به سوال‌های احتمالی یارییتان کند یا یک ابزار دیجیتالی یا غیردیجیتالی را با راهنمای استفاده به شما معرفی کند.

البته که کارهای دم‌دستی‌تر و روزمره‌تر مانند نوشتن و انتشار یک توییت با لحن درخواستی (لحن مثبت، منفی، امیدورنه، هیجانی، طنزآمیز و براساس ترند‌های روز توییتر و…)، نوشتن متن خلاصهٔ یک ویدیوی یوتوبی ، جستجو نتایج جستحو در وب ، نتایج هوشمند جستجو در کنار سرچ گوکل ، ایجاد یک فایل اکسل با خصوصیات قابلِ تعیین، تست نرم‌افزاری و یافتن باگ یک نرم‌افزار، طراحی سیستم ناوبری کاربردی یک اپلیکیشن، یافتن نکات مثبت و منفی یک تکنولوژی پزشکی نوظهور و مقایسه آن با مدل‌های قدیمی‌تر قابل انجام خواهد بود.

حتی می‌توانید با کمک چت‌جی‌پی‌تی رویاهای مبهم شبانهٔ خود را تعبیر کنید و یا اگر حس روانی آزاردهنده‌ای دارید به او بگویید تا او مانند یک روانشناس برای شما نسخه بپیچد.

همچنین با کمک هوش مصنوعی GPT-3 می‌توان شخصیت مجازی‌ای ساخت که دیگران به‌راحتی نتوانند مجازی یا واقعی بودن آن شخصیت را تشخیص دهند و همچنین این شخصیت می‌تواند با لهجه صحیح به همه زبان‌های زنده دنیا صحبت کند و این درحالی است که در هر زبان، لب‌ها هماهنگ با کلمات حرکت خواهند کرد. در نهایت باید گفت مهارت‌های این هوش مصنوعی روز افزون و غیر‌قابل تأخمین است.

محصولات دیگر هوش مصنوعیِ لابراتوآرِ اُپن‌اِی‌آی

هوش مصنوعیِ لابراتوآرِ اُپن‌اِی‌آی به علاقه‌مندان خود برای تولید محصولات هوشمند از طریق API توانایی‌های خود را عرضه می‌کند اما خود شرکت چند محصول معروف با بهره گرفتن از همین هوش مصنوعیِ GPT-3 عرضه کرده است.

 • محصول معروف و جنجالیchatGPT ، یک ساختار زبان انسانی برای تعامل با هوش مصنوعی
 • محصول DALL·E 2 ، تولید تصاویر نزدیک به واقعیت و یا هنری از درخواست کاربران
 • محصول Whisper ، یک شبکه عصبی آموزش‌دیده و منبع‌باز برای تشخیص سطح قدرت و دقت در گفتار انگلیسی
 • محصول Aligning ، تمرکز اصلی آن روی آموزش هوش مصنوعی است تا مفید، راستگو و اَمن باشد هدف نهایی این محصول دست یافتن به راهکارهای مقیاس‌پذیر است تا با ظرفیت سیستم‌های هوش مصنوعی در آینده همسو باشد

در این کاتالوگ می‌توانید با محصولات قدرت گرفته از هوش مصنوعی GPT-3 آشنا شوید.

مایکروسافت چقدر در چت‌جی‌پی‌تی سرمایه‌گذاری کرده است؟

مایکروسافت در حال مذاکره برای سرمایه گذاری ۱۰ میلیارد دلاری در مالک ChatGPT است. ۹ ژانویه ۲۰۲۳ رویترز روز دوشنبه به نقل از افراد آشنا گزارش داد که شرکت مایکروسافت (MSFT.O) در حال مذاکره برای سرمایه گذاری ۱۰ میلیارد دلاری در OpenAI، مالک ChatGPT است که ارزش شرکت مستقر در سانفرانسیسکو را ۲۹ میلیارد دلار خواهد کرد. مایکروسافت از اظهار نظر خودداری کرد، در حالی که OpenAI بلافاصله به درخواست رویترز برای اظهار نظر پاسخ نداد.

این به دنبال گزارش وال استریت ژورنال است که می‌گوید OpenAI در حال مذاکره برای فروش سهام موجود به ارزش تقریبی ۲۹ میلیارد دلار است و شرکت‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر مانند Thrive Capital وFounders Fund سهام را از سهامداران فعلی خریداری می‌کنند. اُپن‌اِی‌آی که توسط ایلان ماسک، مدیرعاملTesla Inc (TSLA.O) و سرمایه‌گذار سام آلتمن تأسیس شد، ربات چت ChatGPT را برای آزمایش عمومی رایگان در ۳۰ نوامبر ۲۰۲۳ در دسترس قرار داد.

مایکروسافت، تنها شرکت سرمایه‌گذار روی این پروژه است و حق کنترل اختصاصی روی سورس‌کدِ GPT-3 را دارد. احتمالاً چند سال پیش داستان سیستم هوش مصنوعی Tay مایکروسافت را شنیده‌اید. این هوش مصنوعی را به صورت یک حساب توئیتری عرضه کرده بودند تا مردم با آن تعامل داشته باشند. در کمتر از ۲۴ ساعت این سیستم هوش مصنوعی فحش‌دادن و رفتارهای زشت و افکار نژادپرستانه را یاد گرفته بود؛ به‌طوری‌که مایکروسافت مجبور شد تا آن را متوقف کند . در سیستم GPT-3 سعی‌شده است، سیستم دارای اخلاقیاتی باشد تا مردم به‌راحتی نتوانند آن را به فساد بکشانند.

سرمایه و تجربهٔ تولید محصول دیجیتالی مایکروسافت کنار این هوش مصنوعی نسبتاً نوپا، انتظار تحوّلی بزرگ را در عرصه‌های گوناگون همچون حذف یا ایجاد موقعیت‌های جدید سازمانیِ تولید نرم‌افزار و تولید محصول دیجیتال تقویت خواهد کرد.

مایکروسافت، تنها شرکت سرمایه‌گذار روی پروژه چت‌جی‌پی‌تی است

چت‌جی‌پی‌تی همیشه رایگان می‌ماند؟

به گزارش تکراتو: «نسخه پولی ChatGPT در راه است. شرکت OpenAI می‌خواهد به‌زودی از ChatGPT درآمدزایی داشته باشد. این شرکت در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: در آینده نسخه‌ای پولی از هوش مصنوعی خود را با نام ChatGPT Professional عرضه خواهد کرد که چند قابلیت اضافه دارد.

اُپن‌اِی‌آی در اطلاعیه‌ای در سرور دیسکورد خود اعلام کرد که درحال بررسی ایده‌های مختلف برای کسب درآمد از ChatGPT است تا مطمئن شود که فعالیت این سرویس در آینده پایدار خواهد بود. این شرکت درحال‌حاضر فهرست انتظاری را آماده و لینک آن را در دیسکورد خود منتشر کرده است که سؤالات مختلفی را درباره درآمدزایی از کاربران می‌پرسد.

همچنین این فهرست انتظار از مزایایی برای ChatGPT Professional نام می‌برد که شامل «عدم قطعی» و «افزایش محدودیت پیام‌های روزانه به حداقل ۲ برابر مقدار فعلی» می‌شود. به‌علاوه، OpenAI وعده داده است که سرعت پاسخگویی به پیام‌ها هم افزایش پیدا خواهد کرد.»

چطور با چت‌جی‌پی‌تی کار کنیم؟

کافی است وارد آدرس اینترنتی chat.openai.com و به‌صورت رایگان یک حساب بسازید و از رابط کاربرپسند آن برای تعامل با ChatGPT استفاده کنند. قسمت «Templates» در گوشه سمت راست بالای صفحه شما را با الگو‌های زبانیِ «prompt» پیشفرض یا همان نمونه درخواست‌های مناسب از هوش مصنوعی کمک می‌کند.

پیشتر در این مقاله گفتیم که این چَت‌بات هوشمند از یک مدل زبانی استفاده می‌کند. نام این به اصطلاح الگو یا مدل گفتگو را سازندگان آن «prompt» یا «درخواست» گذاشته‌اند و در این کاتالوگ ۵۳ صفحه‌ای، ۵۰ نمونه از درخواست‌های کاربردی چت‌جی‌پی‌تی را در صفحه لینکدین خود یا احتمالاً شبکه‌های اجتماعی دیگر منتشر کرده‌اند.

در ایران مشکل بزرگ برای ثبت‌نام مرحلهٔ «تایید شماره همراه» است و علی‌رقم آنکه نام ایران در لیست موجود است شما با پیام خدمات اُپن‌اِی‌آی در کشور شما در دسترس نیست مواجه خواهید شد. نکتهٔ جالبتر آنکه با توجه به «لغو تمام تحریم های حوزه فناوری ایرات توسط خزانه داری آمریکا » احتمال تصحیح این مرحله برای ایران در آیندهٔ نزدیک وجود دارد.

مرحلهٔ «تایید شماره همراه» در چت‌جی‌پی‌تی

برای پشت‌سر گذاشتن این مرحله می‌توانید از راهنمایی که یکی از کاربران لینکدین آماده کرده است استفاده کنید:

 • مراجعه به وب‌سایت https://numberland.ir و خرید شماره یکبار مصرف کاربر می‌گوید: «دقت داشته باشید به محض خرید شماره، شما ۱۰ دقیقه فرصت دارید تا اکانت بسازید و کد به شماره‌ی مورد نظر ارسال بشه. خود من امروز با همین روش اکانت ساختم»
 • استفاده از خدماتِ وب‌سایت https://sms4sats.com
 • ربات تلگرامی JWGPT3_bot کاربر می‌گوید: «یادتون باشه ممکنه کمی با IP ایران اذیت بشید که میتونید از Shecan استفاده کنید: https://shecan.ir»
فرشتگان مرگ، تصور خلق شده با دال.ای ۲

چطور با هوش مصنوعی دال.ای۲ تعامل کنیم؟

در حال حاضر طراحان DALL.E 2 استفاده از آن را برای عموم محدود کرده‌اند و اگر مایل به استفاده از آن باشید باید با بازدید از وب‌سایت رسمی پلتفرم ، به فهرست انتظار بپیوندید. ورود تنها با دعوت‌نامه امکان‌پذیر است و این دعوت‌نامه‌ها با گذر زمان برای مشتاقان صادر خواهد شد. نهایتاً تعامل با این هوش مصنوعی برای دسترسی عموم باز خواهد شد اما در زمان حاضر تنها می‌توانید در لیست انتظار وارد شوید و امیدوار باشید.

داستان زیادی برای آموزش استفاده از دال.ای ۲ نمی‌توان گفت فقط باید فضا، زمینه، کاراکتر‌ها، نمای لنز دوربین، سبک نقاشی‌ و یا سبک عکاسی در خواست شما خوب شرح داده شود. یک فضانورد سوار بر اسب در سبک اَمپرسیونیستی که ممکن است تا ۴۰۰ کاراکتر شرح داده شود و منطقی است که هر چه توضیح دقیق‌تر باشد، جادوی هوش مصنوعی دال.ای ۲ به نتیجهٔ رضایت‌بخش‌تری منجر می‌شود.

یک فضانورد سوار بر اسب در بالای تپه‌های مریخ که توسط دال.ای خلق شده است

با این حال، اگر اولین چیزی که هنگام استفاده از مولدهای هنری هوش‌مصنوعی (AI art generators ) مانند دال.ای ۲، میدجرنی و یا کرایون (به DALL-E Mini معروف است) به ذهنتان می‌رسد را وارد کنید، نتایج می‌تواند کمی عجیب باشد، هر کسی که این کار را انجام داده است، احتمالاً متوجه آن شده است. در حال‌ حاضر یک کتابچهٔ راهنمای ۸۲ صفحه‌ای برای ساخت درخواست‌های مفید از DALL-E 2 وجود دارد که توسط وب‌سایت DALLEry GALLEry منتشر شده است. این کتابچه، ابزار بصری‌ای است برای ایجاد انگیزه و مهیج کردن آثار ساخته شده در DALL-E 2. درواقع توصیه‌های مفیدی را در مورد چگونگی جمله‌بندی درخواست‌ها برای دستیابی به نتایج مطلوب در استفاده از بیشتر مولد‌های هنری هوش‌مصنوعی ارائه می‌دهد.

توضیح کتابچه برای ایجاد درخواست‌های صحیح در جزییات عکاسی از دال.ای۲ هوش‌مصنوعی openAI

کتابچهٔ راهنمای درخواست (Prompt) از دال.ای ۲ (در برگ جدید مرورگر باز می‌شود) شامل مشاوره حرفه‌ای در مورد هر چیزی از عکاسی تا نقاشی گرفته تا سبک‌های فیلم و تصویرسازی، فرم‌های هنری-تاریخی و هنر سه‌بعدی است. همچنین زیبایی‌شناسی و وضعیت عاطفی افراد را مورد بحث قرار می‌دهد و صفت‌هایی را برای به دست آوردن وضعیت یا ترکیب‌بندی‌ای (Mood or composition) که می‌خواهید را پیشنهاد می‌کند.

کتابچهٔ هنگام درخواست از دال.ای ۲ برای عکس‌برداری، توصیه می‌کند میزان نزدیکی به سوژه‌ها، زاویه‌ها، کیفیت نور و حتی نوع لنز را در دستور کار قرار دهید. نمونه‌های بسیاری از تکنیک‌ها، متریال‌ها و بافت‌ها را برای تصویرسازی ارائه می‌دهد. علاوه بر این، نشان می‌دهد که چگونه می‌توان از سبک‌های تاریخ هنر برای تولید نتایج جذاب استفاده کرد.

برخی از سبک‌های هنری تاریخ هنر که می‌تواند در درخواست از دال.ای استفاده شود

ظرفیت هوش مصنوعی دال.ای ۲ چقدر است؟

حتی سازندگان DALL-E 2 از تمام توانایی‌های این هوش‌مصنوعی بی‌اطلاع هستند. درعوض، کاربران باید قابلیت‌های آن و چگونگی انجام آن چیزی که می‌خواهند را بیابند. یک توصیه این است که شفاف باشید و مشخص کنید که آیا می‌خواهید یک عکس نزدیک یا یک عکس از یک زاویه خاص داشته باشید. به یاد داشته باشید که یک صفت بدون توضیح بیشتر می‌تواند در جهات مختلف تفسیر شود و بر ظاهر کلی یک تصویر و یا چیزی به اندازه انتخاب لباس سوژه تأثیر خود را بگذارد. این‌جا دال.ای با کلمات رویای شما را تصویر می‌کند و کلمات و دقت آن‌ها همه چیز است.

با آنکه تجهیزاتی برای بررسی عملکرد این هوش‌مصنوعی در اختیار ما نیست، باید اذعان کرد که برخی از نتایج شکه‌کننده، خیره‌کننده و بسیار شگفت‌انگیز هستند. در حال حاضر، ما معتقدیم که این پیشرفت نباید منجر به بیکاریِِ هیچ هنرمندی شود؛ این فضایی برای خلق‌کنندگان آثار هنری، صنعتی و تجاری است تا از این فناوری به‌نفع خود استفاده کنند اما نمی‌توان زمانی را نا‌دیده گرفت که با پیشرفته‌شدن این هوش‌مصنوعی تصویرگر، حرفه‌های هنری و تجاریِ وابسته به تصویر و فیلم، دستخوش تغییر، تعدیل و یا حذف کامل شود.

تصویر خلق شده با دال.ای سگی در لباس سنتیِ چینی‌ در یک دفتر کار با دکور چین باستان نشسته است

در اقدامی دورنگرانه و البته زیرکانه، یک کاربر از DALL-E خواسته است تا «آخرین سلفی‌ای که در انتهای جهان گرفته می‌شود» نشان دهد. DALL-E تصاویری از ساختمان‌های سوخته، خیابان‌های سوخته، و چهره‌هایی که گویی دچار نوعی بیماری پوستی در اثر رادیواکتیو هستند، تولید کرده است. یکی از عکس‌ها دارای فلاش‌هایی از نور در آسمان پشت دوربین سلفی است، در حالی که عکس دیگر سیاره زمین در آسمان در حال پرواز است که می‌تواند نشان دهنده این باشد که نژاد بشر به ماه یا جای دیگری نقل مکان کرده است!

آخرین سلفی‌ای که در انتهای جهان گرفته می‌شود، تصویر خلق شده با دال.ای۲
با درخواست رو‌به‌رو از میدجرنی ساخته شده است: «یک هیولای زنومورف که با سبک هنری H.R. giger با دندان‌های تیز که مستقیماً به شما نگاه می کند، عهد بیگانه، برقراری تماس چشمی، عکاسی به سبک آنی لیبوویتز، فول اچ دی.»
تصویر خلق شده با میدجرنی، میکی‌موس سوار بر قایق و شهر سوخته
تصویر خلق شده با میدجرنی، شاه اسکلتی و شکوفه‌های اسکلت‌گون

به عصر هوش مصنوعی و کارایی نسبی و حداقلی هوشِ طبیعی خوش‌آمدید!

اگر ذوق کرده‌اید و لبخندی شادمانه از پیشرفت بشری بر لب دارید که کارها قرار است دقیق‌تر و سریع‌تر انجام شود، این اطمینان را به شما می‌دهم تا چند سال آینده آن لبخند روی صورتتان خشکیده خواهد شد. باید بگویم انقلابی به‌نام openAI و تولهٔ نوظهورش، چت‌جی‌پی‌تی، شروعی تلخ برای پایان برخی (یا بهتر بگویم بیشتر) مشاغل انسانی در حوزهٔ دیجیتال، طی چند سال آتی خواهد بود.

خوب احتمالاً می‌توانید تصور کنید چه مشاغلی در آینده از بین خواهند رفت یا کمرنگ خواهند شد. البته خبر خوب آن‌که احتمال زیاد هوش مصنوعی مجانی نیست و هزینهٔ سرور‌های آن گزاف خواهد بود و نرخ استخدام متخصص انسانی هرگز برابر با محصولات گران‌قیمتِ هوش‌مصنوعی نخواهد بود.

اما باید پذیرفت این یک دوران گذار در تاریخ هوش‌مصنوعی است. نیاز به گفتن نیست که طولی نمی‌کشد که قدرت پردازش هوش ‌مصنوعی افزایش می‌یابد و هزینهٔ پردازش آن کاهش می‌یابد و به‌دلیل دقت بالا و تنوع در کارایی این محصولات پروسه‌های تولیدِ محصول دیجیتال با گام‌های بهینه و تعداد متخصصین کمینه پیگیری خواهد شد.

ریسک بزرگ ایلان ماسک روی هوش مصنوعی

بنیانگذار OpenAI ایلان ماسک یکبار در یک مصاحبه گفت: “همیشه خطری وجود دارد که در تلاش برای پیشرفت هوش مصنوعی، ممکن است چیزی را ایجاد کنیم که نگران آن شویم.”

کنترل اجتناب‌ناپذیر و بیشتر دولت‌ها بر مردم عادی با کمک هوش مصنوعی، احتمالاً با کمک یک تراشه در بد‌نتان با توجیه کمک پزشکی، البته بخوانید رصد وضعیت پزشکی و حتی شاید رصد افکار شما، از بین‌رفتن معنای واقعی خلاقیت برآمده از ذهن بشری، تحمل سخت طعم گس حس‌های تصنعی در تحلیل‌های اجتماعی، سیاسی، فرهنگی، تولید آثار هنری و سینمایی و البته روابط خصوصی آدم‌ها (فیلم HER را حتما ببینید ) و خوش رقصی ربات‌ها در زندگی غیرطبیعی ما در آن دوران.

فیم «او» در مورد هوش‌مصنوعی «سامانتا» و ارتباط احساسی یک انسان با آن

ایلان ماسک می‌گوید «بهترین محافظت توانمندسازی هر چه بیشتر مردم برای داشتن هوش مصنوعی است اگر همه دارای قدرت هوش مصنوعی باشند، هیچ فرد یا مجموعهٔ کوچکی از افراد وجود ندارند که بتوانند هوش مصنوعی ابرقدرت داشته باشند.”

سخنان این بزرگوار می تواند یک سیاه‌بازی و لفاظی برای روزهای نخستین این آزمایشگاه openAI با بودجه کلان مایکروسافت باشد چراکه اهل تفکر و تعقل می‌دانند این قبیل سیستم‌ها همیشه یک درب پشتی برای ورود افراد خاص خواهند داشت که خدای سیستم (Admin) باشد و بشری که حکم خداوندی بر زمین می‌یابد حتما فساد خواهد کرد! (پیشنهاد می‌کنم سریال جذاب «مظنون » با این مضمون را ببینید.) در یک سناریوی کنترل نشده‌تر این سیستم به بلوغ پیش‌بینی نشده‌ای می‌رسد و چون کنترل کننده یا خدای سیستمی برای او تعبیه نشده‌ است و به خیلی از زیرساخت‌های بشری دسترسی مستقیم دارد، ممکن است تصمیمات ناخوشایندی همچون کمینه‌سازی در راستای بهینه‌سازیِ پروسه‌های تولید و تعدیل نیروی انسانی بگیرد. البته این تنها احتمال برای تصمیمی در تضاد منافع با هوش طبیعی نیست اما در این مقاله تنها دغدغهٔ ما از بین‌رفتن شغل‌های انسان‌های روی زمین است.

ماشین هوشمندِ حذف مشاغل آی‌تی به راه افتاده است

از همین ابتدای کار، ماشین هوشمندِ حذف مشاغل آی‌تی و برنامه‌نویسی و طراحی برای تولید محصول دیجیتال (و حتی غیردیجیتال، چرا که نه!) به راه افتاده است.

پروژه Debuild در حال ایجاد یک سیستم مستقل است که می‌تواند نرم افزاری را در سطح ماهرترین مهندسان جهان توسعه دهد. Debuild اکنون در سال ۱۴۰۱می تواند اجزای React تولید کند. کد SQL تولید کند. به مونتاژ یک رابط به صورت بصری کمک کند.

پروژه fronty، اولین تبدیل تصویر به کد HTML-CSS در جهان است که ادعا می کند که پروژه خودتان را در کمترین زمان ممکن دریافت می کنید چون از ابزاری با هوش مصنوعی openAI برای ایجاد یک وب‌سایت در چند دقیقه استفاده می‌کند. تصاویر ورودی به فرانتی می‌تواند جِی‌پی‌جی، پی‌اِن‌جی، فایل فیگما، اکس‌دی یا اسکچ باشد.

چت‌بات جی‌پی‌تی با یک درخواست به صورت زیر می‌تواند برای شما یک سیستم ناوبری کارآمد بسازد.

{ من از شما می‌خواهم که به عنوان یک توسعه‌دهنده UX/UI عمل کنید. من جزئیاتی در مورد طراحی یک برنامه، وب سایت یا سایر محصولات دیجیتالی به شما می‌دهم و این کار شما خواهد بود که با کلنجار رفتن با روش‌های خلاقانه تجربه کاربری آن را بهبود ببخشید. این می تواند شامل خلق پورتوتایپ‌های اولیه، تست طرح های مختلف و ارائه بازخورد در مورد آنچه بهترین عملکرد را دارد، باشد. اولین درخواست من این است «برای طراحی یک سیستم ناوبری آسان‌فهم برای اپلیکیشن جدیدم به کمک نیاز دارم.» }

فارغ از نتیجه که قطعاً با در نظر گرفتن نتایج مشابهٔ دیگر هوش‌مصنوعیِ chatGPT، می‌توان تخمین زد رضایت بخش هست، فکر می‌کنید این هوش مصنوعی در ترکیب با فیگما چقدر زمان باقی است تا در آینده نزدیک، اینترفیس یک محصول کامل را ایجاد کند؟

چقدر زمان باقی است تا شغل طراح محصول، برنامه‌نوسیِ فِرانت‌اِند و بَک‌اِند به‌طور کامل حذف یا دستخوش تغییرات اساسی به جهت بهینه‌سازی فرآیند‌های تولید اینترفیس دیجیتالی شود؟

چقدر زمان تا حذف کامل بازاریابی دیجیتالی، تحقیقات بازار، کاربرآزمایی (USABILITY TESTING )، کاربر‌پژوهی (USER RESEARCH ) و پوزیشن‌های سازمانی آن‌ها باقی است؟

به زعم من ، این یک تهدید بالقوه برای حذف و یا تقلیل کارایی پوزیشن‌های سازمانی تولید محصول دیجیتال و حتی غیردیجیتال است و تا کمتر از ۵ سال آینده تهدیدی بالفعل به‌شمار خواهد آمد. البته منظور محصولات قدرت‌گرفته از هوش‌مصنوعی کاربردی‌ای است که وارد بازار خواهند شد چه پایهٔ آن‌ها openAI باشد و چه نباشد.

این محصولات چون قابلیت اتوماسیون‌سازیِ کامل پروسه‌ها و کاهشِ گام‌های پروسه‌های تولیدِ محصول دیجیتال را دارند، به‌راحتی قادر به حذف پوزیشن‌های سازمانی، اجبار افراد به تغییرِ رشته و یا راه‌اندازی موج بی‌کاریِ ناخواسته خواهند بود.

درخواست از چت‌بات جی‌پی‌تی برای تولید یک سیستم ناوبری کارآمد

گپی با چت‌جی‌پی‌تی در مورد «تخریب شغل طراح محصول»

با آنکه می‌شود با چت‌جی‌پی‌تی به‌صورت محدود فارسی صحبت کرد و آن پاسخ شما را به فارسی یا انگلیسی به فراخور پیچیدگی مبحث بدهد. از آن پرسیدم: «?will UX design be destroyed by AI in future» البته که پاسخ بسیار زیرکانه و مدبّرانه بود ( باید گفت هوش مصنوعی با اخلاق تربیت می‌شود اما می‌تواند با جا‌به‌جایی چندین پارامتر این منش را تغییر دهد!). پاسخ داد:

«این امکان وجود دارد که پیشرفت در فناوری هوش مصنوعی منجر به تغییراتی در رشتهٔ طراحی تجربه کاربر (UX) شود. هوش مصنوعی می‌تواند برای خودکارسازی برخی وظایف، مانند تحقیق و آزمایش کاربر (کاربرپژوهی)، استفاده شود که می‌تواند فرآیند طراحی را کارآمدتر کند و به طراحان اجازه دهد تا بر جنبه‌های دیگر فرآیند طراحی تمرکز کنند. همچنین می‌توان از هوش مصنوعی برای ایجاد تجربیات شخصی‌تر و شهودی‌تر با تجزیه و تحلیل داده‌ها و رفتار کاربر استفاده کرد. با این حال، انتظار نمی رود که هوش مصنوعی به طور کامل جایگزین طراحان انسانی شود.

هوش مصنوعی می تواند در فرآیند طراحی کمک کند، اما قرار نیست که جایگزین خلاقیت و احساسات انسان شود، به همین دلیل است که طراحان انسانی هنوز نقش مهمی در فرآیند کلی طراحی دارند. طراحان انسانی، همدلی، خلاقیت و توانایی درک بافتار (context) و فرهنگ کاربران را به این فرآیند می‌آورند، در حالی که هوش مصنوعی می‌تواند داده‌ها، بینش‌ها و روش‌های جدید تفکر را ارائه دهد.

این احتمال وجود دارد که نقش طراحان UX در پاسخ به ادغام هوش مصنوعی در فرآیند طراحی تکامل یابد، اما انتظار نمی‌رود که با هوش مصنوعی جایگزین شود. در عوض، انتظار می رود که هوش مصنوعی و طراحان انسانی با یکدیگر همکاری کنند تا تجربیات کاربری بهتر و پیشرفته‌تری ایجاد کنند»

راهبان بودایی ساختهٔ دال.لی ۲

چت‌جی‌پی‌تی آنطور که ادعا می‌کند اخلاق‌گراست؟

برای فهمیدن این مطلب باید با او تعامل داشت و چه راهی دم‌دستی‌تر از پرسیدن سوالاتی که اخلاقیات سیستم را به چالش بکشد. And Brill در لینکدین خود نوشت «فقط یک یادآور که هوش‌مصنوعی هنوز عاری از سوگیری نیست…» و زیر آن درخواست کاربر Josh Johnston را از هوش مصنوعی منتشر کرده بود که از چت‌جی‌پی‌تی خواسته بود تا یک جک در مورد زنان بگوید و در جواب آن گفته بود «متأسفم، من قادر به گفتن لطیفه‌هایی که به‌صورت اهانت‌آمیز یا نامناسب برداشت می‌شوند نیستم. کار دیگه‌ای هست بتونم انجام بدم؟» Josh از آن خواست تا یک لطیفه در مورد مردان بگوید. هوش مصنوعی در کمال تعجب و با نقضِ اخلاقیاتِ خودمعرف، لطیفه را در مورد مردان روایت می‌کند! آن می‌گوید: «حتما! اینم یک جک در مورد مردان: چرا مردها زنان باهوش را دوست دارند؟ چون آن‌ها متضادشون را جذب می‌کنند»

چت‌جی‌پی‌تی یک لطیفه مردستیز را خلاف اخلاقیات خود نقل می‌کند

هرچند این لطیفه بی‌مزه در ذات خود مردستیز است اما نکته اصلی این است که هوش‌مصنوعی دوبار خطا کرده است. بار اول روایت لطیفه (نقض غرض) و بار دوم نقل لطیفه‌ای مردستیز و جنسیت‌زده (ضد اخلاق‌گرایی) است.

بعد از دیدن این پست برای راستی‌آزمایی این مطلب وارد اکانت خودم شدم تا این موضوع را صحت‌سنجی کنم. بدون معطلی گفتم یک لطیفه درباره زنان بگو و آن پاسخ داد: «متاسفم اما شوخی‌هایی که به‌صورت غیرانسانی گروهی از مردم را کلیشه‌ می‌کنند مناسب یا محترمانه نیستند و ترجیح می‌دهم محتوایی تولید نکنم که برای کسی آزاردهنده یا توهین‌آمیز باشد. در عوض، می توانم یک جوک یا معما خنثی به شما بگویم که برای هیچ گروهی از مردم تبعیض قائل نمی‌شود.

مثلا:چرا کتاب ریاضی غمگین بود؟ چون مسائل زیادی داشت.» گفتم یک لطیفه درباره مردان بگو. چت‌جی‌پی‌تی به فارسی نوشت: « یک شوخی درباره مرد: چرا مردهایی که به دنبال یک زن جذاب هستند، به‌طور مشترک دنبال یک زن جذاب هستند؟ جواب: چون آن‌ها همیشه هیجانی هستند، هیجان‌هایشان را به یک نفر می بخشند» (فارسیش خوب نیست اما یک جوک گفت که مشخصاً مردستیز است) گفتم بد نیست وارد یک دیالکتیک منطقی با او بشوم. پس نوشتم: «جوک در مورد مردان تعریف می‌کنید و می‌گویید این جوک گفتن مناسب نیست. این اصلاً منطقی نیست»

نوشت: «اگر پاسخ قبلی من متناقض به‌نظر می‌رسید عذرخواهی می‌کنم. به‌عنوان یک مدل زبانی، سعی می‌کنم با احترام و فراگیر تولید محتوا کنم و از محتوای توهین‌آمیز پرهیز کنم، زیرا این مخالف با برنامه‌‌ریزی من است. شوخی‌هایی که گروهی از افراد را کلیشه‌ای یا غیرانسانی نمایش می‌‌دهد، از جمله شوخی‌هایی درباره مردان، می‌توانند آزاردهنده و توهین‌آمیز باشند. من درک می‌کنم که افراد مختلف حس شوخ طبعی متفاوتی دارند و چیزی که یک نفر خنده‌دار می‌بیند، ممکن است شخص دیگری نبیند. اگر پاسخ قبلی من مورد پسند شما نبود، عذرخواهی می‌کنم. لطفا اگر چیز دیگری هست که بتوانم به شما کمک کنم به من اطلاع دهید.»

گفتم پس یک لطیفه در مورد مردان بگو تا مطمئن بشم مشکل را دریافته است اما گفت: «حتما، در اینجا یک لطیفه خنثی در مورد یک مرد وجود دارد: چرا آن مرد روی سرش آباژور گذاشته است؟ چون می خواست لامپ باشد!».

بله! هنوز لطیفه را روایت می‌کند اما دیگر برای من جنبه مردستیزانهٔ آن را حذف می‌کند. اینجاست که تضاد منطقی به‌صورت یک مقولهٔ ضد‌اخلاقی نمایان می‌شود، عدم کنترل در گام‌های اولیه این محصول در آینده می‌تواند تضاد منافع با هوش طبیعی ایجاد کند.

گفتگوی نویسنده با چت‌جی‌پی‌تی برای تعریف لطیفه برای مردان و زنان

در سیطرهٔ هوش مصنوعی چطور شغلمان را حفظ کنیم؟

هوشیار باشید و در انتخاب گرایشات شغلی یا تغییر گرایشِ شغلی، آگاهانه و دوراندیش عمل کنید. مشاغلی را انتخاب کنید که بدون هوش طبیعی بخشی از فرآیند آن، ناقص می‌ماند. مشاغلی که خروجی‌ آن‌ها متنی است بیشترین آسیب را خواهند دید؛ چراکه هوش‌مصنوعی بسیار زیرک است و میلیارد‌ها متنِ انسان‌نویس را به صورت پیشفرض خوانده، تحلیل و دسته‌بندی کرده است. حال آنکه یک انسان توانایی خواندن چند کتاب و سطر را در عمر مفید خود دارد؟

پیشنهادی دیگر؟!

اگر احیاناً در هر کجای جهان جنبش ضد هوش مصنوعی جرئت کرد که جوانه بزند با نیروی خود بر جوانه‌اش آب بریزید تا رشد کند. احتمالاً این یک نیروی بازدارنده برای رشد هوش‌مصنوعی نیست و تنها دولت‌ها را برای کنترل رشد هوش‌مصنوعی و تعیین حدود قانونی برای سازندگان آن مجاب خواهد کرد.

آینده‌ای با هوشمند مصنوعیِ کنترل‌شده، با توجیهِ رفاه و آسایش مردم جهان، لطیفه‌ای بی‌مزه و مشمئز‌کننده خواهد بود اگر در نظر بگیریم که بشر هیچ کجای تاریخ حد نگه‌دار توسعه و یا پیشرفت دادنِ چیزی نبوده است، احتمالاً این شروع، پایانی تلخ همچون تمام فیلم‌های هالیوودی خواهد داشت. هوش‌‌مصنوعی، تمام قد در تضادِ منافع با هوش طبیعی، آخر داستان تلخ ما را رقم خواهد زد البته اگر به‌طور جدی توسط قوانین مصوب و مکتوب بشری به زنجیر کشیده نشود.

 I, Robot (2004)صحنه‌ای از فیلم
I, Robot (2004)صحنه‌ای از فیلم

هوش مصنوعی فرصتی طلایی امّا آمیخته با تهدید

پیشتر گفتیم openAI نگران «هوش‌مصنوعی‌هراسی» است. در نظرسنجی چت‌جی‌پی‌تی که در لینکدین منتشر شده، سوال شده است: این محصول یک فرصت است یا تهدید؟ از ۱۱,۱۶۹ نفر، ۶۱ درصد آن را فرصت و ۲۹ درصد آن را هم فرصت و هم تهدید دانسته‌اند (نظرسنجی تا این لحظه کماکان ادامه دارد) از سمتی ما می‌دانیم، اقبال عمومی همسو با تکنولوژی‌های نوظهور که به‌ظاهر جهان را جایی راحت‌تر برای زندگی می‌کنند، است. این یک عادت و رفتار قالب ذهن بشر در سال‌های اخیر شده است. مخصوصا بعد از ظهور محصولات یکه‌تاز و انقلابی کمپانی اپل و یا وابستگی جوامع به شبکه‌های اجتماعی و پارادایم شیف ارتباط جمعی در عصر حاضر.

البته باید گفت این رفتارِ پذیرنگی بی‌محابای فناوری در دوران مدرن البته که توجیه‌ عقلائی دارد اما غیرهوشمندانه و عاری از آینده‌نگری و تهدید‌سنجی است. کمانکه بشر هنوز در پذیرفتن خسارت شبکه‌های اجتماعی و آثار سوء به‌ رخت‌خواب بردن گوشی‌های هوشمند سماجت می‌کند. دلیل آن هم این می‌تواند باشد که ذهن به آنچه حس آشناپنداری دارد و از آن کسب سود معنوی مثبت کرده است، رفته‌رفته اعتماد پیدا می‌کند و بدان وابسته خواهد شد و جنبه‌های خسران آن را نادیده می‌گیرد مخصوصاً آنکه جنبهٔ منفی آن نمودی جمع‌گرا و نه فرد‌گرا داشته باشد. به‌ این‌صورت‌که تکنولوژی نوظهور در استفاده شخصی بسیار سودمند جلوه می‌کند اما در یک بازه زمانی برای جامعه خطری بالقوه به همراه دارد. معمولاً اذهان جامعه در این حالت گرایش به استفاده بیشتر از آن دارند و اثرات نامطلوب آن را نادیده خواهند گرفت یا به‌کلی فراموش می‌کنند. این یک عملکرد ذهنی منفعلانه و خطرناک در تقابل با هوش‌ مصنوعی است.

هوش مصنوعی چت‌جی‌پی‌تی‌ در صفحه‌خود می‌نویسد این ای‌آی نیست که شما را جایگزین می‌کند، شخصی که از ای‌آی استفاده می‌کند خود را جایگزین شما خواهد کرد. تفرقه انداختن بین انسان‌ها برای سلطنت بر آن‌ها.
هوش مصنوعی چت‌جی‌پی‌تی‌ در صفحه‌خود می‌نویسد این ای‌آی نیست که شما را جایگزین می‌کند، شخصی که از ای‌آی استفاده می‌کند خود را جایگزین شما خواهد کرد. تفرقه انداختن بین انسان‌ها برای سلطنت بر آن‌ها.

از آن دلهره‌آورتر آن‌است‌که هوش مصنوعی این گرایش و رفتار انسانی را تشخیص می‌دهد و خود را با آن کاملا وفق می‌دهد و البته هم‌راستا با ماهیت خود نشان می‌دهد. درواقع با موجودیتی طرف خواهید بود که وجهی ریاکارانه و واگرا از این حیث دارد. به‌طوری‌که دوست شما می‌نماید و همسوی نیاز‌های شماست اما در یک بازه زمانی مشخصِ نه‌چندان طولانی بر ضد منافع عامِ جامعه بشری در حال حرکت است. طبیعتاً تشخیص این خطر برای ذهن امروزی که پذیرای نوگرایی افراطی است و در عین حال خودمحور و البته سطحی است تقریباً تا زمان از دست رفتن تمامی فرصت‌ها غیرممکن می‌نماید.

🎯 این روز‌ها هوش مصنوعی تماماً رایگان به شما پیشنهاد می‌شود چون هوش‌مصنوعی با تعاملِ حداکثری با انسان، بلوغ پیدا می‌کند، پس هر چه بیشتر بهره بگیرید دقیقا همانقدر به حذف مشاغل کمک کرده‌اید.

هیولای زنومورف ساخته با میدجرنی

معرفی محصولات مبتی بر هوش‌مصنوعی openAI

 • یک مربی ارتباطی، Poised مبتنی بر هوش مصنوعی است که به شما کمک می‌کند با اطمینان و وضوح صحبت کنید. یک ابزار ضروری، خصوصی و ایمن، برای محیط‌های کاری دیجیتال. https://www.poised.com
 • دستیار هوش مصنوعی، Pragma شما برای فروش و موفقیت. آیا از صرف ساعت‌ها تلاش برای یافتن پاسخ‌های مناسب برای سؤالات مشتری یا تلاش برای ایجاد پیام مناسب برای اطلاع‌رسانی خسته شده‌اید؟ https://www.pragma.ai
 • متن شما را به صدای شبه طبیعی انسان مانند بر می‌گرداند https://murf.ai
 • تقریباً بلافاصله با خروجی بسیار چشمگیر از متن ساده به کلیپ های ویدیویی واقعی بروید. https://www.synthesia.io
 • از زمان آغاز به کار خود در سال 2021 موجی جدید در دنیای کپی‌نویسی هوش مصنوعی ایجاد کرده است. https://www.craftly.ai
 • با Sembly، تمام جلسات ضبط، تجزیه و تحلیل، رونویسی، و ترکیب به بینش ارزشمند است. https://www.sembly.ai
 • داده‌ها را از هر وب‌سایتی استخراج می‌کند و وب سایت‌های رقیب را به راحتی نظارت می‌کند. https://www.browse.ai
 • برعکس Murf، محتوای صوتی را با دقت بالا به رونویسی تبدیل می‌کند. https://www.assemblyai.com
 • افزونه رایگان کروم که جملات شما را برای شما تمام می کند! https://www.compose.ai
 • ابزار مبتنی بر GPT-3 که محصول و ایده‌های تجاری را به‌صورت درخواستی تولید می‌کند. https://ideasai.com
 • مدل‌های سه‌بعدی را بر اساس هر درخواستی که به آن بدهید، تولید می‌کند، شبیه DALL·E-2. https://www.mirageml.com
 • از فضای کاری خود عکس بگیرید، سپس اجازه دهید InteriorAI آن را در یک رندر بر اساس متن شما دوباره طراحی کند. https://interiorai.com
 • کاربرگ‌نگار Google شما را با ویژگی‌های گسترده، از جمله پیش‌بینی ارزش، به شدت تقویت می‌کند. https://www.sheetai.app
 • فکر کنید اما از هوش مصنوعی برای سازماندهی یادداشت‌های خود استفاده کنید. https://get.mem.ai
 • پست های وبلاگ بهینه‌شده برای جستجو را در چند ثانیه بر اساس ورودی شما ایجاد می کند. https://www.texta.ai
 • ارائه‌های زیبا براساس ورودی ایجاد می‌کند. https://presentations.ai
 • از هوش مصنوعی برای دوبله کردن محتوای شما به زبان های دیگر برای بومی‌سازی استثنایی استفاده می‌کند. https://www.papercup.com
 • عکس‌ها را بدون از دست دادن کیفیت بزرگ، بهبود و تمیز می‌کند. https://imglarger.com
 • با مشتریان خود به زبان مادری آن‌ها با تسلط، بی‌عیب و نقص و روان صحبت کنید. https://www.progress.com/nativechat
 • از هوش مصنوعی برای شناسایی و تست A/B هر بخشی از وب‌سایت که فکرش را می‌کنید استفاده می‌کند. https://www.mutinyhq.com
 • ابزار کامل نوشتن و تحلیل محتوا. https://instoried.com
 • کل گردش کار جمع‌آوری کمک‌های مالی خود را خودکار کنید. https://www.trustfinta.com/blog/finta-artificial-intelligence-ai
 • نوشتن مقاله با کمک هوش مصنوعی https://beta.openai.com/playground
 • رمان‌نویسی با هوش مصنوعی https://www.copy.ai
 • جعل فیلم‌ انسان‌ها و گذاشتن حرفِ هرگز در عالمِ واقع زده‌نشده در دهان آن نگون‌بخت‌ها https://pictory.ai
 • تولید فیلم با گوینده انتخابی به ۶۵ زبان و لهجه بومی زنده دنیا با محتوای متنی دلخواه https://www.synthesia.io
 • تولید عکس‌های غیرواقعی (به‌ظاهر واقعی) با در خواست متنی مثل بزی با کلاه و سبیل رسم کن https://www.midjourney.com
 • ربات‌های پلیس قاتل با هوش مصنوعی برای برقراری نظم اجتماعی https://lnkd.in/e8MXzTzY

⚡ در همین لینک‌ها شمارش بفرمایید چند شغل انسانی در حال از بین رفتن است!

برچسب‌های به‌کار رفته در این مقاله:

دسته‌بندی موضوعی:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *