رعایت شاخص «انیمیشن برآمده از تعاملات کاربری» مستلزم آن است که کاربران از امکان غیر‌فعال کردن انیمیشن‌های متحرک برخوردار شوند.

توضیحات

انیمیشن‌های موجود در یک وب‌سایت می‌توانند حواس کاربران را پرت کنند و در برخی موارد باعث ایجاد حالت تهوع (Nausea) شوند. اجتناب از انیمیشن‌های ایجاد شده به دنبال تعامل کاربران (نظیر اختلاف دید در پیمایش Parallax scrolling یا انیمیشن بارگذاری صفحه Page loading animation) می‌تواند در استفاده راحت‌تر از وب‌سایت به این دسته از کاربران کمک کند.

روش صحیح انطباق با شاخص موفقیت «انیمیشن برآمده از تعاملات کاربری»

  • از انیمیشن‌های متحرک در وب‌سایت استفاده نکنید. یا
  • به کاربران اجازه دهید همه انیمیشن‌های حرکتی غیر‌ضروری را غیر‌فعال کنند.

موارد استثنا

انیمیشنی که برای عملکرد وب‌سایت یا ارائه اطلاعاتی خاص ضروری است؛ البته در صورتی که نتوان از روش جایگزین استفاده کرد.

نکته‌ها

«انیمیشن حرکتی» به معنای نمایش تدریجی و مرحله به مرحله فرایند‌ها است؛ مثلاً اینکه به جای بارگذاری یک نمودار میله‌ای (bar chart) به صورت یکجا و کامل، مراحل تشکیل آن را از ۰ تا ۱۰۰ نمایش دهید.

یک کنترلِ هم‌عرض با وب‌سایت را در بالای صفحه نمایش دهید تا کاربران بتوانند به کمک آن انیمیشن‌های غیر‌ضروری را از کار بیندازند.

آنچه تاکنون گفته شد به این معنا نیست که هر وب‌سایتی اگر از انیمیشن استفاده کرد لزوماً این شاخص را رعایت نکرده است؛ اگر نمایش یک انیمیشن برای تحقق اهداف صفحه ضروری باشد، شما مجاز به استفاده از آن هستید. این انیمیشن‌های صرفاً تزیینی هستند که شما باید به دنبال اجتناب از آن‌ها باشید یا امکانی را برای غیر‌فعال کردنشان در اختیار کاربران بگذارید.

بهتر است لینک‌های زیر را ببینید: 

پدیدآورندگان:

مترجم: امید هاشمی
ویراستار فنی: آرتا مکبری
ویراستار فنی دوم: حسین شرفی