شاخص موفقیت ۲.۴.۹ – عنوان لینک، نماینده مقصد لینک

رعایت شاخص «عنوان لینک، نماینده مقصد لینک»، مستلزم آن است که هدف از درج لینک، از برچسبی که برایش انتخاب شده به وضوح مشخص باشد.

توضیحات

ضروری است که لینک‌هایتان را به شکلی واضح و قابل فهم طراحی کنید.

دلیل تأکید بر این نکته این است که اغلب کاربرانی که برای استفاده از وب‌سایت شما متکی به صفحه‌خوان هستند، نام لینک‌ها را می‌شنوند و به کمک برچسبی که نوشته‌اید، مسیر خود را در وب‌سایت پیدا می‌کنند. کاربرانی هم ممکن است وب‌سایت شما را با درجه بزرگنمایی بالا مشاهده کنند یا برای رفت و آمد میان لینک‌ها از کلید تب (TAB) استفاده کنند. در چنین شرایطی کاربران در آن واحد تصویری فقط متن پیوند و چند کلمه اطراف آن را می‌بیند.

برای کمک به این دسته از کاربران لازم است متنی که لینک می‌شود و اغلب به عنوان (Anchor text) هم از آن یاد می‌شود، هدف و مقصد لینک را به وضوح مشخص کند.

روش صحیح انطباق با شاخص موفقیت «عنوان لینک، نماینده مقصد لینک»

مطمئن شوید که در خصوص تک‌تک لینک‌های وب‌سایت شما:

  • مقصد لینک به وضوح مشخص شده باشد (مثلاً «وبلاگ من»): یا
  • چنانچه لینک در قالب یک عکس طراحی شده، متن جایگزین (Alt text) به وضوح مقصد لینک را مشخص کرده است (مثلاً نام نویسنده: مشاهده وبلاگ شخصی) و
  • لینک‌هایی با مقصد یکسان، متن یکسان دارند اما در صورتی که مقصد لینک‌ها متفاوت باشد، حتماً متن لینک‌ها هم متفاوت است.

موارد استثنا

اگر قرار است هدف لینک برای همه کاربران مبهم باشد، نیازی به روشن کردن آن نیست.

برای مثال، وقتی قرار است کلمه «وبلاگ» را لینک کنید، مشخص نباشد کاربران با کلیک بر روی لینک، آن‌ها را به وبلاگ شخصی شما هدایت خواهد کرد یا مَدخل «وبلاگ» در ویکی‌پدیا را نمایش خواهد داد. در چنین موقعیتی، هیچ کدام از کاربران نمی‌دانند با کلیک بر روی لینک، وارد چه صفحه‌ای خواهند شد.

البته بهتر آن است که کاربران پیش از کلیک بر روی لینک، دقیقاً بدانند به کجا هدایت خواهند شد. هرچند که ممکن است گاهی بخواهید با این کار برایشان یک سورپرایز سرگرم کننده ایجاد کنید.

نکته‌ها

چنانچه شاخص «هدف لینک در بافتار» را به درستی رعایت کرده باشید احتمالاً نکات پیشنهادی در شاخص حاضر هم لحاظ شده است.

یک تمرین خوب این است که در جایی که قرار است به صفحهٔ دیگری لینک بدهید، از عنوان آن صفحه (آن‌طور که در شاخص موفقیت «عنوان صفحه»⇱ آموختید) برای متن لینک استفاده کنید.

بهتر است لینک‌های زیر را ببینید: 

پدیدآورندگان:

مترجم: امید هاشمی
ویراستار فنی: آرتا مکبری
ویراستار فنی دوم: حسین شرفی